Kamienne kręgi

Kamienne kręgi

Kamienne kręgi w Odrach i Węsiorach to jedno z najciekawszych miejsc na mapie Polski. To unikalny rezerwat archeologiczny zwany “Polskim Stonehange”. Cmentarzysko w Odrach, to największy tego typu obiekt na terenie Polski, wpisany na listę dóbr dziedzictwa narodowego. 

Na terenie rezerwatu „Kamienne kręgi” znajduje się cmentarzysko ludności przybyłej ze Skandynawii na południowe wybrzeża Bałtyku w początkach naszej ery. To znane z przekazów pisanych plemię Gotów zajęło obszar całego Pomorza Gdańskiego.

Kamienne kręgi

Kamienne kręgi

W Odrach Goci osiedlili się ok. 70/80 roku naszej ery. Założyli cmentarz, rozpoczynając od postawienia 10 kręgów kamiennych. Było to prawdopodobnie miejsce spotkań starszyzny plemiennej, podczas których zapadały najważniejsze decyzje dotyczące ówczesnej społeczności zamieszkującej okolice Odrów. Stopniowo nekropolia została poszerzona o 30 kurhanów i 620 (znanych obecnie) grobów leżących wokół tych dużych konstrukcji. Kręgi w rezerwacie liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na 20 do 70 cm. Oprócz kręgów na terenie rezerwatu znajdują się także kurhany. W kręgach i kurhanach odkryto ponad 600 grobów.

CIEKAWOSTKI:

W „Kamiennych kręgach” jest magiczne miejsce, zwane elipsą, uznawane za strefę niezwykle pozytywnej energii. Według radiestetów, jest to miejsce szczególnej mocy, gdzie koncentrują się energia Ziemi i Kosmosu. Badania promieniowania prowadzone w tym miejscu w oparciu o skalę Bovisa wykazały wartość 120 000 jednostek. Warto tutaj dodać, iż promieniowanie powyżej 50 000 jednostek uznawane jest jako boskie.

Odwiedzający rezerwat, przekonali się niejednokrotnie o dobroczynnym wpływie tego miejsca. Zaobserwowali u siebie ustąpienie bólów głowy oraz zmęczenia, poczuli się zrelaksowani, odprężeni i pełni sił witalnych.

Cmentarzysko

Cmentarzysko

Innym ciekawym miejscem w rezerwacie jest oczko polodowcowe w kształcie leja ziemnego, w którym natrafiono na spalone kości ludzkie. Składano być może tu zmarłych, którzy postawą życiową nie zasłużyli na „uczciwy” pochówek. Cmentarzysko spowijała od zawsze aura tajemnicy. Wśród miejscowej ludności z pełnym przekonaniem powtarzane były opinie, że „w tym miejscu straszy”. Największą zagadkę stanowił i zresztą stanowi nadal lej ziemny. Według podania jest to miejsce, w którym zapadł się kościół…

GODZINY OTWARCIA:

W sezonie
Poniedziałek – Piątek: 10.00 – 17.00
Sobota, Niedziela i święta: 11.00-  19.00
Grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu z kustoszem – możliwe dostosowanie czasu otwarcia rezerwatu dla potrzeb grupy.

 

 

źródło: www.czersk.pl, www.zerobarier.pl, www.odkryjpomorze.pl

Category :

Date : 25 Sty 2016