Kamienne Kręgi w Odrach i Węsiorach

W sosnowym lesie na wysokim brzegu Wdy w Odrach znajduję się najlepiej zachowane w Polsce cmentarzysko Gotów ( I- III w. n. e ). Rezerwat ,,Kamienne Kręgi” w Odrach to największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie (!). Kamienne Kręgi i liczne Kurhany nadają temu miejscu mistyczny urok. Okazy te możemy podziwiać z platformy widokowej jak i ścieżek wiodących między nimi. Od 15 września 1958 r. miejsce to stanowi prawnie chroniony rezerwat przyrody. Kręgi w rezerwacie liczą od 15 do 33 m średnicy. W każdym kręgu znajduje się od 16 do 29 kamieni, wystających z ziemi na wysokość od 20 do 70 cm.

W rezerwacie chronione jest nie tylko cmentarzysko, ale także porosty występujące tu w ogromnym bogactwie odmian.

Węsiory, Kamienne Kręgi, zwiedzanie, natura, Historia

Po opuszczeniu rezerwatu warto udać się do niewielkiego Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Zgromadzono tu eksponaty wydobyte przez naukowców Uniwersytetu Łódzkiego podczas badań archeologicznych. Możemy ty zobaczyć takie przedmioty jak: naczynia, ozdoby, narzędzia oraz nawet szkielet ludzki umieszczony w specjalnej przeszklonej gablocie. Druga część muzeum poświęcona jest porostom występującym na terenie rezerwatu oraz  w Borach Tucholskich.

Godziny otwarcia:
Poniedziałek – piątek: 10.00-17.00,
Sobota, niedziela i święta: 11.00-19.00
Grupy zorganizowane po wcześniejszym uzgodnieniu z kustoszem – możliwe jest dostosowanie czasu otwarcia rezerwatu dla potrzeb grupy. Kustosz rezerwatu: Zofia Breske (tel. 052 398 61 30, 601 336 015).

kamienne kręgi, cmentarzysko, kurhany, kręgi, Goci

Również w miejscowości Węsiory możemy podziwiać nieco mniejszy kompleks Kamiennych Kręgów, położonych nad jeziorem Długie. Zachowały się tu trzy Kamienne Kręgi i część czwartego oraz 20 Kurhanów. Średnica największego z nich wynosi 26 metrów i ułożona jest z kamieni o wysokości ok 1,5 m.

 

Kamienne Kręgi w Odrach

Kamienne Kręgi w Węsiorach

 

Category :

Date : 25 Lip 2016