Project Description

Kalwaria Wielewska leży na malowniczych, zalesionych stokach Białej Góry, nad Jeziorem Wielewskim na południu Kaszub. To kaszubskie sanktuarium Męki Pańskiej jest jedyną Kalwarią w diecezji Pelplińskiej. Powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza – księdza Szydzika. Zamysł założenia Kalwarii narodził się najprawdopodobniej około roku 1905, choć pierwsze starania o pozwolenie na budowę datowane są dopiero na rok 1915. Grunty pod kalwarię uzyskane zostały od miejscowego gospodarza – pana Durajewskiego. Dzięki przemyślnemu, prusko-patriotycznemu listowi, ksiądz Szydzik bardzo szybko uzyskał od władz świeckich pozwolenie na budowę Kalwarii. Było to szczególnie dziwne ze względu na toczącą się wówczas wojnę oraz regres w budownictwie. Kalwaria powstała dzięki środkom własnym parafii oraz licznym ofiarom i darowiznom.

Ze względu na brak miejscowych wykonawców generalnym projektantem został monachijski architekt Theodor Mayr. Kalwarię wybudowano w latach 1915-1927. Od roku 1924 pracę prowadził kolejny wielewski proboszcz, kapelan armii Hallera, ksiądz Wrycza. Pierwszą wybudowaną kaplicą był “Ogrójec”, który poświęcony został 19 sierpnia 1915 roku.

Motywem budowy Kalwarii był kult matki Bożej Pocieszenia z czasem ubogacony motywem patriotycznym (upamiętnienie ofiar I wojny światowej). Inicjatorem i budowniczym Kalwarii był proboszcz ks. Józef Szydzik. Od października 1924 budowę kontynuował ks. płk Józef Wrycza, z jego inicjatywy powstały figury wolnostojące i ambona w kształcie łodzi z żaglem.

Ziemię pod sanktuarium ofiarowali gospodarze Białej Góry – Anna i Michał Durajewscy, pochowani na terenie Kalwarii. W skład Kalwarii wchodzą 23 obiekty: 14 kaplic, 6 kompozycji rzeźbiarskich, święte schody, ambona, pustelnia. Pod względem wielkości i formy kaplice są bardzo zróżnicowane i nawiązują do nurtu architektury modernistycznej. Od 1962 roku Kalwaria Wielewska wpisana jest do rejestru zabytków.

Kalwaria Wielewska jest świadectwem chrześcijańskiej kultury regionu.

W Kalwarii Wielewskiej powstały  takie obiekty sakralne jak:

  • Kaplica Ogrójca
  • Kaplica Serca Pana Jezusa
  • Kaplica Serca Najświętszej  Maryi Panny Królowej Pokoju
  • Kaplica nad Cedronem
  • Dom Annasza
  • Święte schody
  • Dom Kajfasza
  • Kaplica Biczowania

Kalwaria Wielewska – Parafia Św. Mikołaja w Wielu

Wiele, ul. Derdowskiego 1
tel. 58 687 34 91/ 501 898 728

Kalwaria Wielewska