Project Description

Rzuno – jezioro rynnowe położone na Równinie Charzykowskiej, na obszarze Kaszub Południowych, w gminie Dziemiany, na skraju Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu wschodniej linii brzegowej jeziora przebiegają trasy linii kolejowej Kościerzyna-Chojnice i drogi wojewódzkiej nr 235.
 
Jezioro Rzuno to piękny akwen wodny położony w gminie Dziemiany na Kaszubach. Największą atrakcją kąpieliska jest niewątpliwie ponad trzydziestometrowa bezpłatna zjeżdżalnia, która cieszy się uznaniem zarówno wśród mieszkańców, jak też turystów. Kąpielisko w Dziemianach położone jest niemal w samym centrum wsi. Posiada miejsca dla najmłodszych (brodzik) i tory: dla umiejących pływać oraz do nauki pływania. Jest tu również boisko do gry w piłkę plażową, dostępne w każdej chwili dla miłośników aktywnego wypoczynku. W tym miejscu również od kilku lat rozgrywane są zawody powiatowe, które przyciągają mnóstwo kibiców. Nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwa dwóch ratowników WOPR z terenu gminy.
 
Kąpielisko w Dziemianach ma jeszcze kilka innych atutów. Plaża i dno, które łagodnie opada, są bezpieczne dla użytkowników, czyste i zadbane. Dla wszystkich, którzy znudzą się plażowaniem, przygotowano dodatkową atrakcję. Przy jeziorze biegnie ścieżka przyrodnicza, oznaczona specjalnymi tablicami edukacyjnymi. Można więc spędzić kilka godzin na łonie natury, poznając ciekawostki przyrodnicze Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i jego otuliny.
 
Długość linii brzegowej 58 m
 
Kąpielisko nad jeziorem Rzuno w Dziemianach, w sezonie strzeżone przez ratowników codziennie w godzinach 10:00-18:00.