Project Description

Gmina Karsin to jedna z największych gmin powiatu kościerskiego (169,2 km²), rozciągająca się na południe aż po Bory Tucholskie. Gminę zamieszkuje ponad 6 tysięcy mieszkańców. Piękne jeziora, grzybodajne lasy, liczne trasy rowerowe, piesze i kajakowe – stwarzają idealne warunki do aktywnego wypoczynku dla żeglarzy, wędkarzy, myśliwych, grzybiarzy i obserwatorów przyrody. Gmina Karsin słynie z pielęgnowania wartości kulturowych Kaszub.Przykładem są działające Koła Gospodyń Wiejskich w Górkach i Wdzydzach Tucholskich czy też znany na Pomorzu zespół folklorystyczny ,,Kaszuby”. To tu na wzgórzach Białej Góry znajduje się niezwykła Kalwaria Wielewska.

W jej kapliczkach podziwiać można figury, będące dziełami ludowych rzeźbiarzy. Koniecznie należy odwiedzić letniskową wieś Borsk, którą wyróżnia rzadko już spotykana tradycyjna drewniana zabudowa z początków XX w. Nie można też pominąć Muzeum Ziemi Zaborskiej w Wielu czy Regionalnej Izby Pamiątek w Karsinie.

Prestiżowe imprezy cykliczne odbywające się w gminie Karsin przyciągają corocznie tłumy ludzi. Różnorodnością kulturową urzeka Międzynarodowy Festiwal Folkloru, a podczas biesiad kaszubscy i kociewscy gawędziarze czarują gości swoimi opowieściami.