Project Description

Szanowni Państwo,
Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zostało przeznaczone na miejsce zbiorowego pobytu dla uchodźców z Ukrainy. Od marca 2022 roku, na podstawie Porozumienia Wojewody Pomorskiego i Powiatu Kościerskiego, w placówce przebywają dzieci i młodzież z domu dziecka z miejscowości Chmielnicki w Ukrainie. Termin zakończenia pobytu uchodźców na ten moment jest nieznany, w związku z czym nie przyjmuje się rezerwacji na rok 2023.

Obszar, na którym znajduje się Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie uważa się za jeden z najpiękniejszych zakątków Szwajcarii Kaszubskiej. Są to tereny bardzo atrakcyjne pod względem turystycznym – rozległe tereny leśne, bliskość jeziora obfitującego w bogactwo ryb, czyste środowisko naturalne. Ośrodek znajduje się w odległości niespełna 10 km od Kościerzyny i 2 km od słynnych Zakładów Porcelany Stołowej w Łubianie.

Historia bazy szkoleniowo-wypoczynkowej w Garczynie rozpoczęła się w 1928 r., kiedy to zorganizowano tu pierwszy obóz Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Nieprzerwanie do dziś odbywają się w tym miejscu obozy dla dzieci i młodzieży, a Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie zachowało swój charakter sportowo – obronny. PCM to bogata historia i nowoczesność oraz aktywny wypoczynek. Na terenie obiektu znajdują się obeliski upamiętniające historię oraz izba pamięci. Dla aktywnych są do dyspozycji: przystań wodna (żaglówki, kajaki, rowery wodne), kąpielisko, kompleks boisk “Orlik 2012” oraz sprawnościowy tor przeszkód ze ścianką wspinaczkową, a także strzelnica sportowa.

Centrum dysponuje bazą noclegową na 356 miejsc w formie domków drewnianych, pawilonów schroniskowych i nowoczesnego mini- hotelowca.

Domki drewniane typu „Kampinos”, mają 5 lub 6 miejsc do spania oraz umywalkę z ciepłą i zimną wodą. Toalety i prysznice są dostępne w pawilonach sanitarnych na zewnątrz bez dodatkowej opłaty.
(oferta wyłącznie w okresie kwiecień-październik, bez możliwości ogrzewania).

Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie
Kościerzyna, Garczyn 1 skr. 5
tel. 58 686 40 98

www.pcmgarczyn.pl