18 sierpnia br. Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” wraz z Wdzydzkim Parkiem Krajobrazowym, Zieloną Szkołą w Schodnie oraz firmą „Kajaki Młyn” z Kornego zorganizowała sprzątanie trasy kajakowej na rzece Wdzie.

Oczyszczany był odcinek od Schodna do przystani kajakowej w Osadzie Czarlina. Sprzątanie było wyjątkowe, bo odbywało się na wodzie z kajaków, a więc sprzątana była rzeka i jej brzegi. W akcji wzięło udział łącznie 8 osób, a kajaki, ich transport i pełne wyposażenie zapewnił nasz Członek Seweryn Jereczek, prowadzący wypożyczalnie sprzętu i organizację spływów „Kajaki Młyn” z Kornego.

Ku naszemu miłemu zaskoczeniu, zanieczyszczenie rzeki nie było duże. Były to przede wszystkim puszki i butelki po wodzie i napojach, a także zniszczone ubrania czy opakowania po jedzeniu. Nie znaleźliśmy natomiast żadnych wielkogabarytowych odpadów tj. opony, urządzenia AGD i inne, które w poprzednich latach przy podobnych akcjach sprzątania zdarzało się wyciągać z rzek. Było to dla nas pozytywne zaskoczenie, ponieważ dowodzi to że osoby mieszkające w pobliżu, ale przede wszystkim kajakarze, mają coraz większą świadomość szkodliwości pozostawianych w rzekach śmieci.

Mamy nadzieję że kolejne akcje oczyszczania naszego pięknego krajobrazu będą równie mało obfite… 🙂

A.L.