W miniony weekend tj. 30-31 lipca 2021 roku odbyła się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Tym razem w innej odsłonie, bo tylko z polskimi zespołami folklorystycznymi na żywo oraz z zespołami zagranicznymi w wersji video.

Na scenie w Brusach, Chojnicach, Czersku, Kościerzynie, Wdzydzach i Wielu wystąpiły polskie zespoły folklorystyczne:
z Bolesławca Zespół Pieśni i Tańca „Ziemi Bolesławieckiej”,
z Malborka Zespół Pieśni i Tańca „Malbork”,
z Gdańska Zespół Tańca Ludowego „Neptun” Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu,
z Chludowa Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”,
oraz z Kaszub: Zespół Folklorystyczny „Kaszubskie Nuty” z Nowego Klincza, Kapela Kaszubska „Zgrywańce” z Kościerzyny, Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, Zespół Kaszuby z Wiela i Karsina, Kaszubska Kapela „Purtki” z Chojnic oraz Zespół Pieśni i Tańca „Krëbane” z Brus w tym grupy: Krëbane, Młodzi Krëbane, Dzôtczi, Purtki, Gwiżdże, Krebanulczi i Małe Krebanulczi.

Namiot wystawienniczy LOT „Serce Kaszub” można było odwiedzić w sobotę, podczas festiwalu we Wdzydzach.
„Uzbrojeni” w przewodniki, mapy oraz inne materiały promocyjne czekaliśmy na turystów nieopodal sceny letniej nad jeziorem Wdzydzkim. Nasze stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ wiele przychodzących osób, dopiero co przyjechało na wakacje do Wdzydz i poszukiwało informacji o okolicy. Partnerem wyjazdu był Członek Stowarzyszenia – Pani Lucyna Laskowska z Zagrody „Podkówka”.

D.P.