W miniony weekend 5-6 września 2020 roku Lokalna Organizacja Turystyczna ,,Serce Kaszub” uczestniczyła w Pikniku nad Odrą w Szczecinie.

W tym roku odbyła się już 16 edycja tej imprezy, która wyjątkowo z maja została przełożona na wrzesień. W porównaniu do lat ubiegłych nieco zmieniła się także lokalizacja – po stronie Akademii Morskiej stanęły jarmarki i Aleja Produktów Tradycyjnych. Natomiast pod Urzędem Wojewódzkim wystawiała się branża turystyczna. Wszystko jednak odbywało się na Wałach Chrobrego, czyli w najbardziej charakterystycznym i malowniczym miejscu Szczecina.

Główną atrakcją Pikniku były największe na Pomorzu Zachodnim targi turystyczne MARKET TOUR, organizowane nieprzerwanie od 1992 roku.

W tym miejscu przedstawiciele branży turystycznej z kraju i zagranicy mogą prezentować mieszkańcom Pomorza Zachodniego swoje produkty. Pośród wystawców znalazły się: miasta, gminy, kraje i regiony, hotele, ośrodki wypoczynkowe i rekreacyjne, sanatoria a także firmy związane ze sportem i turystyką aktywną oraz transportem lotniczym, autobusowym czy promowym.

Pierwszego dnia Pikniku odbyło się Wielkie Gotowanie, czyli przygotowanie oryginalnej potrawy w wielkim garze. Około 10 tysięcy porcji powędrowało do uczestników! Regionem partnerskim tegorocznej imprezy była Małopolska, dlatego przygotowaną w wielkim garze potrawą była kwaśnica.

Podczas dwóch dni targowych na stoisku LOT ,,Serce Kaszub’’ można było zapoznać się z ofertą wypoczynku na Kaszubach, największymi atrakcjami turystycznymi, walorami krajobrazowymi i dziedzictwem kulturowym naszego regionu.  Pani Bogumiła Bednarek z Kaszubskiej Galerii Edukacyjnej „Piękno kwiatów w bibule”, która była naszym partnerem w tegorocznym wyjeździe do Szczecina, prezentowała odwiedzającym starą sztukę ludową, opowiadała o regionalnych artystach, a przede wszystkim prowadziła warsztaty z tworzenia kwiatów z bibuły.

Barwnie ozdobione stoisko oraz stworzona ekspozycja z jesiennych darów przyrodniczych Kaszub przyciągała wiele przechodniów. Oprócz broszur promocyjnych i informacyjnych turyści mogli nabyć swojskie przetwory, które przygotowała pani Lucyna Laskowska z Zagrody Podkówka.

Grono osób odwiedzających deklarowało, że planuje spędzić przyszłe wakacje na Kaszubach, byli oni zadowoleni, że mogli dowiedzieć się więcej, np. jakie noclegi wybrać i co zwiedzić, dlatego prawie wszystkie materiały jakimi dysponowaliśmy zostały pobrane.

Pojawiały się także osoby, które co dopiero wróciły z wakacji na Kaszubach i z wielkim sentymentem podchodziły do naszego stoiska deklarując, że w przyszłym roku koniecznie chcą wrócić i wypoczywać w naszym regionie.

W trakcie imprezy jako nieliczni z wystawców zostaliśmy wyróżnieni i przedstawiono nas w relacji na żywo telewizji „wSzczecinie”.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

D.P.