W minioną sobotę 18 maja Lokalna Organizacja Turystyczna ,,Serce Kaszub” przy współpracy z Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną, zorganizowała Kaszubski Wieczór w Bramie Wyżynnej w Gdańsku. Wydarzenie wpisało się w obchody Europejskiej Nocy Muzeów i promowane było przez Instytut Kultury Miejskiej.

Każdego roku Europejska Noc Muzeów to wyjątkowa okazja, żeby zwiedzić muzea z nieco innej perspektywy, niż codziennie. Placówki muzealne, jak i inne instytucje kultury, galerie miejskie i kluby przygotowują z tej okazji specjalną ofertę dla mieszkańców i turystów.

Pomorski punkt informacji turystycznej znajdujący się w Bramie Wyżynnej, tej nocy służył jako miejsce, gdzie odwiedzający mogli posmakować kaszubskich specjałów, posłuchać słodkich opowieści o Gdańsku i Kaszubach, a nawet spróbować swoich sił w gotowaniu. W wydarzeniu uczestniczyły Członkinie LOT ,,Serce Kaszub”.

Karola Bober z Lipusza prezentowała wiele gatunków własnoręcznie pieczonego chleba oraz przepiękne, nawet przewojenne (!) formy do wypieków.

Beata Tam z Kalisza (Agroturystyka ,,Wakacje Tam”) przygotowała bogatą ofertą kulinarną, w tym wspaniałe swojskie wędliny i przetwory.

Lucyna Laskowska z Nowego Klincza (,,Zagroda Podkówka’’) prezentowała własnoręcznie robione kozie i krowie sery oraz dawne metody przędzenia wełny.

Kaszubską atmosferę można było również podziwiać w piwnicy bramy, która na tą jedną noc została zamieniona w galerię sztuki. Swoje fotografie zaprezentowała tam zaprzyjaźniona pasjonatka Kaszub – Wiesława Nowakowska.

Natomiast LOT ,,Serce Kaszub” dla mieszkańców Trójmiasta przygotował specjalną ofertę turystyczną pod hasłem: „Rower, auto, PKM – Serce Kaszub w jeden dzień”.