W sobotę 27 sierpnia w urokliwej wsi Głodowo, znajdującej się na pograniczu Kaszub i Kociewia odbywał się kaszubski festiwal „Kaszëbskô rozegracëjô”.
Tego dnia Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub” za sprawą środków pozyskanych z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etnopolska. Edycja 2022 przygotowała mnóstwo atrakcji, związanych z kaszubska kultura.
Na scenie wystąpiła Kaszubski Zespół Zgrywance. Kapela przygrywała kaszubskie biesiady i gorąco życzyła wszystkim rolnikom, aby ich zebrane plony wystarczyły do przyszłego sezonu. Dodatkowo, zespół zagrał utwór w obcym języku i tym samym, umilił czas gościom z niemieckiej gminy Ebsdorfergrund położonej w Hesji, zaprzyjaźnioną z Gminą Liniewo. ??Niesamowitym zainteresowaniem, szczególnie przez lokalnych rolników obecnych na wydarzeniu, cieszyły się warsztaty serowarskie. Pokaz tworzenia sera w domowych warunkach, serowe eksperymenty czy degustacja serów, to tylko niektóre niespodzianki przygotowane na tym stoisku. ?
Na nudę nie mogły narzekać dzieci, ponieważ dla specjalnie dla nich, niezawodna pani Małgorzata Bądkowska z Art-Baranek Warsztaty i Rękodzieło prawdziwą naukę języka kaszubskiego poprzez ciekawe plansze, gry, układanki i zabawy. Ponadto, na stoisku plastycznym najmłodsi mogli malować odlewy gipsowe. ??
Nagrodziliśmy cztery Koła Gospodyń Wiejskich za promowanie kaszubskiej kuchni, działanie na rzecz kultury i kultywowania folkloru. Do podziękowań dla włączył się włodarz gminy – Mirosław Warczak, a także Piotr Karczewski, radny Sejmiku Województwa Pomorskiego. Przekazane nagrody będą pomocne gospodyniom w dalszej działaności na rzecz rodzimego regionu. ??‍??‍?
Serdecznie dziękujemy GOKSiR Liniewo za współpracę, a także za możliwość połączenia z kaszubskimi tradycjami, rokrocznie uroczyście obchodzonego w malowniczej Gminie Liniewo dożynkowego święta. ♥️
P.W.