W minioną sobotę 27 sierpnia 2016 r. w kościerskiej ,,Strzelnicy’’ odbył się II Rodzinny Rajd Rowerowy. Impreza dedykowana była dla aktywnych rodzin z dziećmi oraz miłośników turystyki z perspektywy rowerowego siodełka. Uczestnicy mieli do wyboru dwie trasy: MINI o długości blisko 20 km, która dedykowana była głównie dla rodzin z dziećmi oraz trasę MAXI o znacznie dłuższym dystansie – 40 km dla zaawansowanych miłośników dwóch kółek. Trasy rajdu wiodły atrakcyjnymi przyrodniczo terenami od kościerskiej Strzelnicy, przez gminę Lipusz, aby powrócić w rejony okolic Kościerzyny. Druga edycja Rodzinnego Rajdu Rowerowego przyciągnęła na start blisko 120 uczestników.
Rajd nie miał charakteru otwartej rywalizacji czy klasyfikacji, a jego celem było zachęcenie do aktywnego spędzania czasu w atmosferze pikniku rodzinnego. Przejazd trasami rajdu nadzorowany był  przez doświadczonych przodowników turystyki kolarskiej z Klubu Rowerowego PTTK ,,Promyk’’ z Kościerzyny oraz licencjonowanych przyrodników, który z pasją przybliżyli uczestnikom walory przyrodnicze i krajobrazowe serca Kaszub. Na trasach nie zabrakło również wspólnych miejsc postojowych – punktów piknikowych z poczęstunkiem kuchni regionalnej dla wszystkich uczestników. Na trasie MINI uczestnicy rajdu zatrzymali się na dłuższy odpoczynek w Powiatowym Centrum Młodzieży w Garczynie, gdzie obok przysmaków kuchni regionalnej gospodarze obiektu zachęcali do skorzystania z kąpieliska czy strzelnicy. Natomiast najmłodsi uczestnicy rajdu, pomimo przebytych kilometrów chętnie spożytkowali nadmiar energii na ściance wspinaczkowej. Z kolei na trasie MAXI zaplanowano piknik w miejscowości Płocice, gdzie na placu sołeckim przepyszny swojski chlebek ze smalcem i kiszonym ogórkiem serwowała pani Karola Bober z Lipusza.
Na mecie na wszystkich uczestników rajdu czekał pożywny żurek z kiełbaską przygotowany przez szefa kuchni Restauracji ,,Pod Kurem’’. Po regeneracyjnym posiłku nastąpiło oficjalne wręczenie pamiątkowych medali oraz dyplomów z II Rodzinnego Rajdu Rowerowego. Następnie rozstrzygnięto konkurs na najliczniejszą rodzinę biorącą udział w rajdzie – była to 7 osobowa rodzina (!), najstarszego oraz najmłodszego uczestnika, który liczył zaledwie 10 miesięcy (!). Ponadto wyróżniono dwie osoby za postawę fair – play podczas rajdu, a trzech śmiałków, którzy podzielili się swoimi wrażeniami z trasie na scenie otrzymało nagrody turystyczne ufundowane przez firmę Regatta  Outdoors oraz Sklep Rowerowy Szprychy.com z Kościerzyny.
Dla uczestników II Rodzinnego Rajdu Rowerowego organizatorzy przygotowali na terenie ,,Strzelnicy’’ wiele atrakcji: rowerowy tor przeszkód, grę zręcznościową speed-ball czy dla najmłodszych wielkoformatową grą przyrodniczą. Wiele emocji wśród publiczności wzbudził konkurs rodzinny, w którym rywalizowały 4 rodziny m.in. w konkurencji strzelania z łuku czy rzutem obręczą.
Na stoisku Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,Serce Kaszub’’ można było zapoznać się z ciekawą ofertą gastronomiczną, noclegową i wypoczynkową Powiatu Kościerskiego oraz zakupić rabatową kartę zniżkową na powyższe usługi. Dla zainteresowanych dostępne były publikacje tematyczne: ,,Poradnik grzybiarza”, ,,Przewodnik wędkarski” oraz przewodnik po Kaszubach ,,Rekreacja przyrodnicza na kaszubskiej wsi”. Natomiast Wdzydzki Park Krajobrazowy zorganizował stoisko, na którym uczestnicy mogli bliżej poznać przyrodę, a w szczególności rzadkiego mieszkańca naszych wód – raka szlachetnego.
Wszyscy uczestnicy rajdu brali także udział w losowaniu atrakcyjnych nagród pieniężnych w postaci voucherów do wykorzystania w sieci sklepów odzieży turystycznej REGATTA.
II Rodzinny Rajd Rowerowy przechodzi już do historii, ale organizatorzy już dziś zapowiadają kolejną edycję na rok kolejny. Termin imprezy oczywiści pozostaje bez zmian (ostatnia sobota wakacji), aczkolwiek z pewnością za rok zwiedzimy inne, ciekawe i warte odkrycia zakątki serca Kaszub.
Do zobaczenia za rok!
Organizatorami wydarzenia byli: Lokalna Organizacja Turystyczna „Serce Kaszub”, Kościerski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Wdzydzki Park Krajobrazowy,
przy współpracy: Miasta Kościerzyna, Centrum Kultury Kaszubskiej ,,Strzelnica”, Bractwa Kurkowego, Powiatowego Centrum Młodzieży w Garczynie, Hotelu Leśnego ,,Strzelnica”, Restauracji ,,Pod Kurem”, Klubu Rowerowego PTTK Promyk, Karoli Bober z Lipusza,
oraz sponsorów:
Regatta Outdoors, Dare2B oraz Sklep Rowerowy Szprychy.com.
Wydanie publikacji: ,,Poradnik grzybiarza”, ,,Przewodnik wędkarski” oraz przewodnik po Kaszubach ,,Rekreacja przyrodnicza na kaszubskiej wsi” zostało dofinansowanie z Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
logoy
 
FOTORELACJA z II RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO
 
 
L.N.