27 sierpnia 2023 roku w Lipuszu wszyscy wesoło tańczyli w rytm kaszubskich instrumentów!
Tego dnia na stadionie sportowym w Lipuszu odbyły się Potańcówki Wiejskie „Dzéń kaszëbsczi kùlturë. Do tuńca ni ma kùńca” organizowane przez Lokalną Organizację Turystyczną „Serce Kaszub”, we współpracy z GOKSiR Lipusz i Gminą Lipusz.

Tego dnia od 15:00 można było biesiadować po kaszubsku. W ramach imprezy odbyły się występy muzyczne lokalnych artystów w różnym wieku. Przed publicznością wystąpili Kapela „A Matizer Noga”, na czele z tegorocznym mistrzem zażywania tabaki Bartłomiejem Flisikowskim, Kapela „Zgrywańce”, Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Kościerzyna, w którym występują artyści z pokolenia na pokolenie, oraz zespół młodych artystów „The Thir Teens”. Muzycy zachęcali przybyłych mieszkańców i turystów do wspólnej zabawy. Odbył się pokaz grania na burczybasie (gdzie były potrzebne aż trzy osoby do jednego instrumentu!) a także można było zobaczyć jak gra się na diabelskich skrzypcach i bazunie.

Podczas imprezy odbywały się bezpłatne warsztaty rękodzielnicze. Swoich sił i umiejętności manualnych można było spróbować w haftowaniu, układaniu kwiatów z papieru, carvingu, dekorowaniu pierników, przędzeniu wełny, malowaniu na szkle czy malowaniu rzeźb gipsowych. Były także zabawy i krzyżówki z nawiązaniem do Kaszub. Nie zabrakło także degustacji pysznych dań i przekąsek, między innymi ruchanek, drożdżówek, żuru, pulek czy chleba ze smalcem.

Wszyscy uczestnicy wesoło biesiadowali do późnych godzin wieczornych, pomimo zmiennej pogody.

 

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w programie Potańcówki Wiejskie.