Współcześnie kuchnia kaszubska opiera się na tradycyjnych recepturach, wydobywa z nich to co najlepsze i dostosowuje do dzisiejszych przyzwyczajeń kulinarnych. Z duchem czasu powstają wyjątkowe połączenia smaków. Coraz częściej tradycyjne przepisy znane z kaszubskiej kuchni łączy się z przepisami z wielkiego świata. Niemniej jednak wiedza i doświadczenie kulinarne odległych pokoleń po dziś dzień zachwyca wielu smakoszy. Prawdziwą gratką dla miłośników gotowania jest spożywanie tego, co dawniej jedli nasi przodkowie.

RUCHANKI

Ruchanki to owalne placki o złocisto-brązowej, chropowatej skórce, robione z żytniego ciasta chlebowego. Nazwa “ruchanki” pochodzi od kaszubskiego słowa “wyruchane”, czyli wyrośnięte i wyrobione. Tradycja smażenia ruchanek sięga odległych czasów przedwojennych. Wówczas gospodyni odejmowała z dzieży porcję ciasta chlebowego na żytniej mące i smażyła w tłuszczu na patelni niewielkie placki, które spożywano z cukrem i popijano kawą zbożową.

Obecnie znany jest również sposób przygotowania ruchanek z ciasta drożdżowego i mąki pszennej, który przygotowuje się podobnie jak pączki i smaży w tłuszczu na patelni z obu stron. Ten rodzaj ruchanek przygotowywany jest najczęściej w okresie zapustów.

Do współczesnych ruchanek, w szczególności tych z mąki pszennej niekiedy dodaje się jabłka, a także podaje z bitą śmietaną i dżemem.

SMALEC

W każdym domu kaszubskim smalec był podstawą zapasów spożywczych. Wytapiano go ze świeżej słoniny przy okazji świniobicia. Drobniutko pokrojoną słoninę wytapiano w rondlu na niewielkim ogniu . Następnie w odpowiednim momencie należało dodać posiekaną cebulę oraz według uznania kilka ząbków czosnku. Kiedy skwarki nabrały złotego koloru, garnek zdejmowano z ognia, dodawano majeranek, sól i pieprz. Przelewano smalec do naczyń, ustawiano w chłodzie do wystudzenia, od czasu do czasu mieszano, aby skwarki nie opadły na dno.

ŻURAWINA

Żurawina to krzewinka występująca głównie na północy kraju, najczęściej na kaszubskich terenach podmokłych i bagnach. Owoce dojrzewają w lecie, jednak utrzymują się na pędach nawet do wiosny. Żurawina ceniona jest za wysoką wartość witaminy C, a ze względu na swoje właściwości lecznicze stosowana była w medycynie ludowej jako lekarstwo na przeziębienie, koklusz i gościec.

Żurawina z Kaszub ucierana na surowo w marcu 2014 roku została wpisana na krajową listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O jej wpisanie na ministerialną listę wnioskowała pani Halina Rogińska, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego “Kościerska Chata“. W rodzinie pani Haliny żurawina wykorzystywana jest od dawna, a recepturę ucierania zaczerpnęła od swojej babci.

Wszystkie powyżej opisane produkty można było spróbować na stoisku wystawienniczym podczas Pomorskiego Święta Plonów – Dożynek Wojewódzkich w Debrznie w dniach 17-18.09.2022r. Kaszubi z Kościerzyny okazali się bezkonkurencyjni i zdobyli pierwsze miejsce prezentując bogactwo swojej kultury!

Więcej informacji tutaj: Powiat Kościerski najlepszy w Województwie Pomorskim!