W miniony piątek 20 maja 2016 r. gościliśmy w powiecie kościerskim blisko 50 osób z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wycieczka odbyła się w ramach projektu ,,Poznajemy Małe Ojczyzny Województwa Pomorskiego” realizowanego przez Fundację FLY z Gdyni.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili z przewodnikiem Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, obejrzeli film w technologii 3D z perspektywy maszynisty, makiety kolejowe, ekspozycję PCK, a także przejechali się drezyną. Z muzeum udali się do centrum na Plac Jana Pawła II oraz kościerski rynek z figurą Remusa.
Następnym punktem zwiedzania małej ojczyzny było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Tu odwiedzających zachwyciła nowa wystawa w dworku, imponujące zbiory zgromadzone na wystawie Orła Białego oraz przewodniki multimedialne. Gości ujęła również miła obsługa muzeum, która występuje w strojach z epoki (!).
Ostatnim punktem zwiedzania było Uroczysko Kaszubskie w miejscowości Zielona Wieś, w gminie Nowa Karczma. Barabónë Kaszëbsczé to plenerowa, żywa ekspozycja przyrodniczych skarbów Kaszub. Właściciel obiektu Andrzej Penk, oprowadził wycieczkę po torfowisku przekazując wiele cennych informacji na temat fauny i flory tych terenów.
Na zakończenie odbyło się ognisko integracyjne, a po nim miłe rozmowy przy ciepłej kawie kuchu na młodzach (drożdżówce).
 
L.N.