„Kolej na znaczku pocztowym” - wystawa czasowa w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

„Kolej na znaczku pocztowym” – wystawa czasowa w Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie

23 sierpnia 2017 - 30 listopada 2017

muzeum kolejnictwa
W Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie od 23 sierpnia do 30 listopada można zwiedzać wystawę czasową ,,Kolej na znaczku pocztowym”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.
Trudno przecenić niebagatelną rolę poczty w wymianie informacji i towarów na większe odległości. Choć w pierwszym przypadku, niemal całkowicie została ona zastąpiona korespondencją elektroniczną, to jednak wysyłanie życzeń z okazji świąt oraz uroczystości, w dalszym ciągu odbywa się tradycyjną drogą.

Z tą czynnością nieodłącznie związane są znaczki pocztowe, jako forma ujednoliconej opłaty. Wizerunki i przedmioty na nich umieszczane, w połowie XIX w. zainteresowały grupy ludzi, którzy na co dzień stykali się z korespondencją. Pierwsze stowarzyszenie zrzeszające zbieraczy znaczków powstało w 1865 r. we Francji. Jednym z założycieli stowarzyszenia i pierwszym jego prezesem był Francuz Georges Herpin, twórca terminu ,,filatelia”, utworzonego z greckiego przedrostka philo i ateleia, co oznacza „zwolniony od opłaty”. Początki tego ruchu na ziemiach polskich datuje się na 1893 r. Wówczas w Krakowie założono „Polski Klub Filatelistów” a rok później wydano pierwszy numer czasopisma „Polski Filatelista”. Mimo wspomnianego upadku korespondencji papierowej, poczty wciąż wydają nowe serie znaczków, które niejednokrotnie mogą stanowić cenny nabytek w zbiorach kolekcjonera. Tematyka prezentowana na znaczkach pocztowych jest niezwykle szeroka, natomiast wystawa czasowa w Muzeum Kolejnictwa przybliża pojazdy szynowe oraz osoby związane z historią kolei.

Szczegóły

Start:
23 sierpnia 2017
Koniec:
30 listopada 2017

Miejsce

Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie