Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach (Kiszewskich)

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich) to najstarsze na ziemiach polskich, założone w 1906 roku, muzeum na wolnym powietrzu. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy urządzili je w XVIII - wiecznej gburskiej chałupie, którą odkupili od miejscowego gospodarza - Michała Hinca. Tam zgromadzili, typowe dla tego czasu, sprzęty domowe i gospodarskie oraz cenną kolekcję złotem haftowanym czepców, obrazów malowanych na szkle i ceramiki.

Naukowa działalność i społeczne pasje założycieli Muzeum spowodowały także rozwój miejscowego rękodzieła i odkryły piękno kaszubskiej sztuki ludowej, które tkwi w misternych korzennych plecionkach i wielobarwnych wdzydzkich haftach.

Skansen we Wdzydzach

Obecnie, już ponad 100 - letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń na południu Kaszub zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze - 49 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o bogactwie i różnorodności wiejskiego budownictwa z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

Co roku, w trzeci weekend lipca na terenie Muzeum we Wdzydzach odbywa się największa impreza folklorystyczna na Kaszubach - Jarmark Wdzydzki. W trakcie dwudniowej imprezy prezentuje się folklor kaszubski, wystawy i sprzedaż rękodzieła twórców ludowych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy i warsztaty wiejskich zajęć i rzemiosł oraz występy zespołów folklorystycznych.

 

Jarmark Wdzydzki fot. Bartosz Stachowiak

Jarmark Wdzydzki fot. Bartosz Stachowiak

Godziny otwarcia:

styczeń - marzec, listopad - grudzień: godz. 10.00 - 15.00  od poniedziałku do piątku

kwiecień, wrzesień - październik: godz. 9.00 - 16.00  od wtorku do niedziele

maj - czerwiec: godz. 9.00 - 16.00  od wtorku do piątku oraz godz. 10.00 - 18.00  w soboty i niedziele

lipiec - sierpień: godz. 10.00 - 18.00  od wtorku do niedzieli

Muzeum jest również czynne:
- 1 V w Święto Pracy, 3 V w Święto Konstytucji, w święto Bożego Ciała, 15 VIII w święto Matki Boskiej Zielnej, drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

NIECZYNNE:
- od IV do X w poniedziałki, pierwszego dnia świąt Wielkanocy, 1 XI w dniu Wszystkich Świętych, 11 XI w Święto Niepodległości, pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia oraz w Nowy Rok.

 

BILETY WSTĘPU:

Normalny - 14 zł

Ulgowy - 9 zł

Specjalny - 2 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem (grupa do 40 osób) - 75 zł

 

Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach (Kiszewskich)

Wdzydze, 83-406 Wąglikowice
tel. +48 58 686 11 30, +48 58 686 12 88

Muzeum we Wdzydzach

Oferta

Kontakt

Category :

Date : 22 Sty 2016